Kahjuks on nii, et auto kahjustamiseks ei pea ilmtingimata posti otsa sõitma- kahjustused võivad tekkida ka vaid sõrmejälgedest, lindude väljaheidetest, putukate laipadest või kümnetest muudest erinevatest asjadest.
Antud artiklis toome välja 9 tähtsamat punkti, mis võivad kahjustada teie auto välimust ilma, et te ise seda teaksite. Jagame ka näpunäiteid auto igapäevaseks hooldamiseks.
- AUTO KÜÜNISTAMINE
Ajapikku tekib ukselinkide alla just selline vaatepilt!- See jätab autost õnnetu mulje, kuid kuidas seda ennetada või parandada?...
- LAHENDUS: Kriimustuste eemaldamiseks tuleb ukselingi aluseid poleerida, mis on aega nõudev ning keeruline töö raskesti ligipääsetavuse tõttu.
- ENNETUS: Kleebi ukselinkide alla kaitsekiled vältimaks kriimustuste teket
- EESSÕITVALE AUTOLE LIIGA SABAS SÕITMINE
Sõiduki liikumise ajal lendab rataste alt väga palju pisikesi kive, mis enamasti lendavad väikese pikivahe hoidmise korral kõik taga sõitva auto stangele ja kapotile.
- LAHENDUS: Üksikute suuremate täkete puhul saab olukorda lahendada parandusvärviga, kandes värvi kahjustada saanud punktidele. Rohkete kivitäkete korral oleks tarvis kahjustada saanud detailid juba üle värvida.
- ENNETUS: Autot kaitseb pisemate kahjustuste eest ka nanotehnoloogiline keraamiline kaitse.
Loe lähemalt SIIT: KERAAMILINE KAITSE
Muidugi hoidke ka mõistlikku pikkivahet! 😉
- PUTUKATE LAIBAD
Putukate vältimine maanteesõidul on võimatu, kuid kahjuks on putukate laibad üllatavalt happelised ning raskesti eemaldatavad. Paar päeva auto kapotil korralikult kuivanud putukad võivad sõiduki pinnale jätta püsivad lakikahjustused.
- LAHENDUS: Teosta esimesel võimalusel putukate eemaldamiseks autopesu, kuna lakikahjustus võib tekkida vaid paari päevaga.
- Lakikahjustuse korral autopesust enam ei aita ning siis tuleb putuka jäljed laki seest juba välja poleerida.
- LINDUDE VÄLJAHEITED
Ei ole just väga meeldiv hommikul autot märgates teada saada, et linnud sinu autot käimlana kasutavad. Sarnaselt putukate laipadele on ka lindude väljaheited happelised ning võivad tekitada lakile püsiva kahjustuse. Lisaks sisaldab lindude väljaheide osakesi nende toidust, mis võib lihtsalt lapiga maha pühkimise korral jälle värvipinda kriimustada.
- LAHENDUS: Kõige parem lahendus oleks autole teostada šampoonipesu, mille käigus leotatakse väljaheidet vastava leotusega, lastakse survepesuga mustus maha ning pestakse auto šampooniga üle. Auto kuivatatakse ning saate auto puhtana kätte.
- Kui teil ei ole aega pesulat külastada siis ärge siiski kuiva lapiga autot pühkima hakake. Niisutage pind ning õrnalt pühkides eemaldage autolt jäätmed pehme mikrokiud lapiga. Kui auto on aga tolmune, tuleb selle eemaldamiseks teostada autopesu.
- DIISLILAIGU PABERIGA PÜHKIMINE
Tanklas autole tilkunud diisli paberiga pühkimine jätab kriimud, kuna aluspind on pesemata ning hõõrume paberiga vastu määrdunud auto pinda.
- LAHENDUS: Leota määrdunud kohta pigileotusega ning pese 2 minuti pärast survepesuriga aine maha.
- NB! VALED TÖÖVÕTTED
Ei sea kahtluse alla nutipesulates head võimalust autot iseseisvalt pesta, kuid iseteeninduslik pesula on mõistlik lahendus vaid Survepesu jaoks (ehk auto loputamiseks suurest mustusest) kuna valed töövõtted, töövahendid ja tingimused võivad põhjalikuma autopesu korral jätta auto kriimuliseks.
NÄPUNÄITED:
– Pärast survepesu ei tohi kindllasti autot kuivatada, kuna pind pole veel täiesti puhas! Võite kriimustada lakki! Lisaks võib lõpptulemus jääda “laiguline”.
– Kindlasti ei ole hea mõte auto pesemiseks kasutada “spetsiaalset” ühiskasutatavat harja, millega eelnevad pesijad võisid pesta ka oma auto liivaseid velgi. Kindlasti on harjaste vahele jäänud liiva, millega siis pesu käigus vastu sõiduvahendit hõõrutakse.
Selleks, et mõista korraliku autopesu põhimõtteid, kirjutan lahti šampoonipesu etapid:
- Leotamine– Autot leotatakse spetsiaalse leotusainega 1-3 minutit, et mustus auto küljest end lahti laseks.
- Survepesu– Pestakse maha leotusaine koos pinnalt lahti leotatud mustusega.
- Šampoonipesu– Kasutatakse autopesuks mõeldud šampooni ning svammi ning kerge vaevaga pestake pind viimasest tolmust puhtaks.
- Survepesu– Auto loputatakse puhtaks šampoonist ning viimastest jääkidest
- Kuivatusvaha– Kantakse pinnale vaha, mis laseb veel pinnalt kergesti maha libiseda
- Survepesu– Loputatakse maha üleliigne vaha
- Kuivatamine– Alles nüüd saab turvaliselt auto pinda kahjustamata sõidukit kuivatada.
Nutipesula on tark valik auto loputamiseks suuremast mustusest, kuid seda ei saa nimetada päris auto pesemiseks. Leotamine ning survepesu, mida iseteeninduspesula pakub, on korralikus autopesus alles esimene etapp.
- LAHENDUS: Iseteeniduses autot pestes piirdu vaid leotamise ning survepesuga. Auto päris puhtaks pesemiseks tuleks teostada šampoonipesu või vajadusel leotada ka pigi.
- AUTOMAATPESULA – Käin kiirelt läbi
Elutempo läheb järjest kiiremaks ning automaatpesula tundub hea lahendusena auto puhtaks saamiseks, kuid asjal on ka kurvem pool- peened automaatpesulate harjade kriimud laki pinnal.
- LAHENDUS: Kriimulise auto puhul aitab vaid põhjalik auto poleerimine. Ka püsivahatamine ei lahenda kahjuks probleemi, kuna varjab tekkinud kriime, kuid maha kulumisel on kriimud taas silmale hästi nähtavad.
- ENNETUS: Broneeri aeg korralikus käsipesulas. Nii ei pea järjekorras ootama ning kvaliteetsed töövõtted ja töövahendid tagavad ka oluliselt parema tulemuse!
- PARKIMINE
Auto parkimisel oluline valida autole ohutu koht, kus ei ohustaks autot hooletud kaasliiklejad ega puudelt pudenev “puu-jama”. Ülerahvastatud parklas võivad hooletud sõidukijuhid uksega sinu autole aga mõlgid lüüa. Vaigu või muu “puu-jama” eemaldamine autolt on aga keeruline ning selle maha kratsimine on kindel viis auto kriimustamiseks.
- LAHENDUS: Vaigu eemaldamiseks tuleb auto korralikult puhtaks pesta ning võtta aega. Tuleb kasutada vastavat leotust ning pehmet mikrokiud-lappi.
- ENNETUS: Pargi lageda taeva alla ning ära pargi vabasse kohta, kus autode-vaheline ruum jääb liialt kitsaks.
- VAHATAMINE
Vahatada võib igaüks ka ise kui selleks on olemas vastavad oskused, vahendid ja tingimused, kuid kindlasti ei tohi ühtki etappi vahele jätta. Kõige tähtsam enne vahatamist on pigi eemaldamine, pindade korralikult puhtaks pesemine ning korralik kuivatus. Alles siis on autopesu tehtud ning auto valmis vaha peale kandmiseks. Vajadusel võib teostada autole ka savihoolduse.
Aga kuidas vahatamine autot siis kahjustab?
TOON NÄITE: klient vahatas autot iga nädal kiirvahaga. Kiirvahaga tihedalt auto hooldamine ei ole sugugi mitte halb mõte, kuid auto vajab eelnevalt siiski korralikku pindade pesu. Klient nimelt arvas, et on hea mõte vahatada sõiduvahendit väga tihedalt, sest nii ei saagi auto vahepeal mustaks ning ongi hea kohe vaha peale kanda.
- Tegelikult tekib õrn tolm sõiduki pinnale koheselt pärast selle garaažist välja ajamist- seega on ALATI vaja teostada vahetult enne kiirvaha peale kandmist korralik šampooniga autopesu. Ka survepesust EI PIISA!
KOKKUVÕTE:
Ükski auto hooldus ei kahjusta sinu sõiduki pinda kui seda teha õiges järjekorras, õigete vahendite ja õigete töövõtetega. Tankage siis ikka hoolikalt, hoidke kaasliiklejatega pikkivahet, vältige kriime auto pinnal ning säilitage oma autot puhta ja säravana!- Et sõidurõõmu ja mugavust jätkuks kauemaks!
Jaama Autopesula
Käsipesula Tartus!